Krepšelis

Krepšelis tuščias

Hemorojus: nemaloni, bet labai dažna liga

Daugelį iš mūsų kamuoja įvairios sveikatos bėdos, tarp jų – hemorojus, kuris gali sukelti nemalonų diskomfortą ir smarkiai paveikti kasdienį gyvenimą. Šioje situacijoje svarbu kuo greičiau kreiptis į specialistą, ypatingai į gydytoją chirurgą, kuris gali atlikti išsamų tyrimą, nustatyti būklės laipsnį, gydyti hemorojų ir net nustatyti rimtesnes ligas, įskaitant vėžį.

Kas yra hemorojus?

Hemorojus – išangės kanale esančių venų padidėjimas ir nuslinkimas žemyn. Tai viena iš dažniausiai pasitaikančių analinės srities problemų. Hemorojus atsiranda, kai tiesiosios žarnos arba išangės venų sienelės tampa silpnesnės ir pradeda plėstis, susidaro maži, minkšti guzeliai ar mazgeliai. Šie mazgeliai gali būti vidiniai arba išoriniai, priklausomai nuo to, kurioje vietoje jie susiformuoja. Hemorojus gali sukelti skausmą, deginimo pojūtį, niežėjimą, kraujavimą, ypatingai tuštinimosi metu, ir kitus nemalonius simptomus.

Kokie yra hemorojaus tipai bei jų simptomai?

Yra keli hemorojaus tipai, sukeliantys skirtingus hemorojaus simptomus:

  • Išorinis hemorojus – hemorojus, kuris susiformuoja už išangės sfinkterio ribų. Išorinis hemorojus paprastai būna skausmingas, nes analinės srities nervai yra labai jautrūs. Šis hemorojaus tipas gali būti pastebimas kaip maži, minkšti guzeliai arba patamsėję mazgeliai aplink išangę, po oda. Dažniausiai išorinis hemorojus gali sukelti diskomfortą, skausmą, ypač sėdint ar vaikštant, kraujavimą.
  • Vidinis hemorojus – yra hemorojus, kuris formuojasi viduje tiesiosios žarnos. Dažniausiai vidiniai hemoroidai būna mažesni ir mažiau skausmingi nei išoriniai hemoroidai, nes tiesiosios žarnos sritis yra mažiau jautri skausmui. Daugelis žmonių patiria vidinius hemoroidus be aiškių simptomų ar su nedideliais nepatogumais, tokiais kaip: dirginimas, neskausmingas kraujavimas.
  • Trombuotas hemorojus ( hemoroidinė trombozė ) – būklė, kai kraujagyslės hemoroide sustingsta, susidaro kraujo krešulys, kuris sukelia uždegimą. Tai gali sukelti skausmą, patinimą, paraudimą ir diskomfortą. Dažniausiai šis hemorojaus tipas atsiranda dėl atlaidumo iškilusiai problemai. Atsiradus išoriniams mazgams juos griežtai draudžiama nuolatos čiupinėti, tikrinti, kadangi tai ir gali sukelti uždegimą. Vietoje nuolatinio mazgų lietimo geriau nedelsiant kreiptis į gydytoją chirurgą.

Svarbu paminėti, kad aprašytų tipų hemorojaus simptomai ne visada gali reikšti būtent hemorojų. Šie simptomai gali pranešti ir apie vėžį ar kitas ligas. Tad pajutus bet kurį iš paminėtų hemorojaus simptomų svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją chirurgą.

Hemorojus: nemaloni, bet labai dažna liga

Kokie gali būti hemorojaus progresavimo laipsniai?

Hemorojaus progresavimas skiriasi nuo lengvo diskomforto ir niežėjimo iki rimtesnių hemorojaus simptomų, kurie reikalauja medicininės intervencijos. Hemorojaus progresavimas gali būti apibūdinamas keliais laipsniais, kurie rodo, kaip ši būklė gali pablogėti:

  • I laipsnis – hemorojaus simptomai gali apimti nedidelį deginimą ar mažą kraujavimą išmatose. Mazgai šiuo etapu gali būti viduje ir paprastai nesukelia skausmo.
  • II laipsnis – vidinė mazgų dalis tuštinantis gali išlysti, tačiau vėliau ji automatiškai sugrįžta atgal. Skausmas ir kraujavimas gali intensyvėti.
  • III laipsnis – mazgai išstumiami iš tiesiosios žarnos tuštinimosi metu ir atgal savaime nesugrįžta, jie turi būti rankiniu būdu sukišami atgal. Šio laipsnio hemorojaus simptomai gali būti intensyvūs, įskaitant skausmą, niežėjimą ir kraujavimą.
  • IV laipsnis – sunkiausias hemorojaus progresavimo laipsnis. Mazgai yra nuolat išstumiami ir nebegali būti rankiniu būdu sukišami atgal. IV laipsnio hemorojaus simptomai yra intensyvūs, skausmas yra pastovus, o kraujavimas gausus, būdingas stipresnis niežėjimas. Gali atsirasti komplikacijų, pavyzdžiui, trombozė ar uždegimas.

Kiekvienas laipsnis rodo hemorojaus progresavimą, pradedant nuo lengvo diskomforto ir baigiant rimtesniais hemorojaus simptomais. Svarbu konsultuotis su chirurgu, jei pastebite hemorojaus simptomus, ypač jei jie progresuoja ar sukelia jums diskomfortą. Gydytojai chirurgai yra specialistai, kurie gali nustatyti tinkamą gydymą atsižvelgiant į hemorojaus laipsnį.

Kas sukelia hemorojų?

Hemorojus yra susijęs su spaudimu išangės srityje. Štai keletas veiksnių, kurie gali sukelti ar prisidėti prie hemorojaus atsiradimo:

  • Padidėjęs slėgis dubens srityje – ilgalaikis sėdėjimas, dažnas sunkaus krūvio kėlimas, ilgas sėdėjimas tualete bei ilgas stanginimasis gali sukelti padidėjusį slėgį dubens srityje, dėl ko kraujagyslės analinėje srityje gali išsipūsti.
  • Vidurių užkietėjimas ar pūtimas – kietos išmatos gali padidinti spaudimą žarnyne ir apatinėje žarnoje, todėl tai yra viena iš dažniausių hemorojaus priežasčių.
  • Nutukimas – padidina slėgį dubens srityje, prisideda prie vidurių užkietėjimo ir kitų veiksnių, kurie gali sukelti hemorojų.
  • Sėdimas gyvenimo būdas – ilgalaikis sėdėjimas, ypač nepatogiose padėtyse, gali sukelti kraujo krešulių susidarymą mažuose dubens kraujagyslėse, kurių rezultatas gali būti hemorojus.
  • Nėštumas ir gimdymas – nėštumas gali padidinti spaudimą dubens srityje dėl augančios gimdos, o gimdymas gali sukelti papildomą spaudimą analinėje srityje.
  • Genetika – hemorojus gali būti susijęs su genetiniais veiksniais, nes kai kurie žmonės turi paveldimą polinkį į šią būklę.

Svarbu suprasti šiuos veiksnius ir stengtis priimti sveikatą gerinančius sprendimus, kad būtų galima sumažinti hemorojaus riziką. Tai apima sveiką mitybą, aktyvų gyvenimo būdą, tinkamą išmatų kontrolę ir kitus sveikus įpročius.

Hemorojus: nemaloni, bet labai dažna liga

Hemorojaus prevencija

Hemorojaus prevencija yra svarbi siekiant išvengti nepatogumų ir nemalonių hemorojaus simptomų. Štai keletas būdų, kaip galima užkirsti kelią hemorojui arba sumažinti jo pasireiškimą:

  • Sveika mityba – įtraukite daugiau skaidulinių maisto produktų į savo dietą, tokių kaip vaisiai, daržovės, grūdai ir ankštiniai. Skaidulų suvartojimas padeda išvengti vidurių užkietėjimo, kuris yra viena iš hemorojaus priežasčių. Vartokite lėtai virškinamas maisto produktus, mažiau piktnaudžiaukite alkoholiu ir aštriais prieskoniais, kad išvengtumėte dirginančio poveikio žarnynui.
  • Pakankamas skysčių kiekis – gerkite pakankamai vandens, kad organizmas būtų gerai hidratuotas. Tai taip pat padeda išlaikyti tinkamą išmatų minkštumą.
  • Reguliarus fizinis aktyvumas – būkite fiziškai aktyvūs, nes fizinis aktyvumas skatina normalų virškinimą ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo.
  • Judėjimas – ilgas sėdėjimas, stovėjimas vienoje vietoje gali sukelti kraujagyslių problemų. Tad būtina reguliariai kelti, judinti kojas, o jei turite sėdimą darbą, periodiškai atsistokite ir pajudėkite ar prasieikite.
  • Vengimas stipraus spaudimo – stenkitės išvengti ilgalaikio sėdėjimo, ypatingai tualetuose. Neturėtumėte stumti ar spausti, kadangi tai gali sukelti papildomą spaudimą analinėje srityje.
  • Reguliarus medicininis patikrinimas – periodiškai atlikite patikrinimus pas gydytoją chirurgą, ypač jei turite polinkį į hemorojų arba esate jau susidūrę su šia problema. Ankstyvas diagnozavimas gali padėti efektyviau valdyti hemorojaus būklę.

Šie prevenciniai veiksmai padės išvengti hemorojaus arba sumažinti jo simptomus, užtikrindami jūsų komfortą ir gerovę. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad jei pastebite bet kokius hemorojaus simptomus ar esate susirūpinę dėl savo sveikatos, geriausia kreiptis į gydytoją chirurgą, kuris specializuojasi šia sritimi. P9 klinikoje gydytojas chirurgas konsultuoja su profesionalumu ir rūpestingumu, padėdamas jums atrasti tinkamiausius sprendimus ir suteikti reikalingą pagalbą.

Kodėl esant hemorojui reikėtų kreiptis į gydytoją chirurgą?

Kreiptis į gydytoją chirurgą yra svarbu, nes šis specialistas specializuojasi įvairiose pilvo ertmės ligose ir jų chirurginiame gydyme. Abdominalinė chirurgija apima plačią įvairių organų, tokių kaip skrandis, žarnos, kepenys, blužnys, kasos, chirurginį gydymą.

Priežastys, kodėl verta kreiptis į gydytoją chirurgą dėl hemorojaus ar susijusių problemų, gali būti įvairios:

  • Pirma, šis specialistas gali atlikti išsamų tyrimą ir diagnozę (slaptas kraujavimo testas, echoskopija, kolonoskopija), padedančią nustatyti hemorojaus stadiją ir jo progresavimo laipsnį.
  • Antra, chirurgas gali siūlyti optimalius gydymo variantus, įskaitant tiek konservatyvius, tiek chirurginius metodus. Abdominalinės chirurgijos gydytojas yra kompetentingas atliekant chirurgines intervencijas, jei jų reikia. Tokios procedūros gali apimti hemorojaus pašalinimą ar kitus gydymo metodus, kurie gali palengvinti hemorojaus simptomus ar net padėti visiškai jį išgydyti.

Svarbu suprasti, kad kiekvienas hemorojaus atvejis yra unikalus, todėl tik gydytojas gali tinkamai įvertinti jūsų situaciją ir pasiūlyti individualiai pritaikytą gydymo planą. Todėl, pastebėjus bet kokius hemorojaus simptomus ar turint susirūpinimą dėl sveikatos būklės, verta pasitarti su gydytoju chirurgu. Jo patirtis ir specializacija leis jums gauti efektyvią medicininę pagalbą.

Hemorojus: nemaloni, bet labai dažna liga

P9 klinikos chirurgas specializuojasi šiose srityse

  • Stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės angos išvaržos;
  • Žarnyno, tarpvietės (hemorojaus) ligų klausimais;
  • Kepenų, tulžies pūslės, latakų, kasos ligos;
  • Kirmėlines ataugos;
  • Įvairių lokalizacijų išvaržos
  • Storosios ir tiesiosios žarnos ligos;
  • Odos ir poodžio gerybiniai navikai;
  • Pilvo ertmės ligos.

Hemorojaus gydymas

Chirurgo paskirtas hemorojaus gydymas priklauso nuo ligos laipsnio ir simptomų sunkumo. Šiuo metu yra kelios veiksmingos gydymo galimybės, įskaitant konservatyvius metodus, minimaliai invazines procedūras ir chirurginę intervenciją. Svarbiausi hemorojaus gydymo metodai yra.

Konservatyvus gydymas

  • Vaistai – naudojami vaistai, kurie padeda sumažinti skausmą, uždegimą ir niežėjimą, pavyzdžiui, venotonikai, priešuždegiminiai vaistai, analgetikai.
  • Lokaliosios procedūros – tokios kaip žvakutės, tepalai ar kremai su gydomaisiais komponentais, kurie padeda sumažinti hemorojaus simptomus ir pagerina žaizdų gijimą.
  • Skaidulomis praturtinta dieta – tai apima didelį skaidulinių maisto produktų, tokių kaip vaisiai, daržovės, pilno grūdo duona, avižiniai dribsniai ir linų sėmenys, vartojimą. Šie maisto produktai padidina išmatų masės tūrį ir minkština jas, palengvindami jų perėjimą per tiesiąją žarną. Tai sumažina stresą tiesiojoje žarnoje, padeda užkirsti kelią naujų hemorojinių išpuolių atsiradimui ir palengvina esamų simptomų mažėjimą.

Minimaliai invazinės procedūros

  • Skleroterapija – specialus tirpalas įšvirkščiamas tiesiai į hemorojaus mazgą, siekiant sumažinti jo dydį ir hemorojaus simptomus.
    Guminė arterijos ligatūra (HAL) – šis metodas naudoja specialų prietaisą, kuris susiaurina kraujagysles, maitinančias hemorojaus mazgą, padedant sumažinti jo dydį.
  • Ligatūra latekso žiedais – ant hemorojaus mazgo dedamas latekso žiedas, kuris apriboja kraujo patekimą į mazgą, dėl to jis nurimsta ir mažėja.
  • Infraraudonųjų spindulių koaguliacija – procedūra, kurios metu hemorojaus mazgai infraraudonųjų spindulių pagalba yra prideginami, sukeliamas randėjimas.
Hemorojus: nemaloni, bet labai dažna liga

Chirurginė intervencija

  • Chirurginis operacinis gydymas – metodas apima tiesiosios žarnos arba hemoroidinių kraujagyslių pašalinimą ar sutraukimą, siekiant ištaisyti kraujagyslių patinimą.
  • Hemoroidų pašalinimas – chirurginis gydymas, kai gydytojas pašalina išorinius ar vidinius hemorojaus mazgus, ypač jei jie yra labai dideli arba neatsako į kitas gydymo formas.
  • Hemoroidų infraraudonųjų spindulių koaguliacija (IRC) – procedūra, kurios metu hemorojaus mazgai yra sudeginami infraraudonųjų spindulių pagalba.
  • Transanalinė dearterializacija – ultragarso kontrolėje surandama hemoroidą maitinanti kraujagyslė, ji persiuvama arba koaguliuojama lazeriu.
  • Lazerinė hemoroidoplastika – hemorojiniai mazgai, naudojant specialų lazerį, koaguliuojami iš mazgo vidaus, nepažeidžiant odos ar gleivinės.

Gydymas priklauso nuo hemorojaus laipsnio, simptomų intensyvumo, paciento sveikatos būklės ir kitų individualių veiksnių. Svarbu konsultuotis su chirurgu specialistu, kuris padės nustatyti tinkamiausią gydymo planą, atsižvelgdamas į jūsų individualias sąlygas.

Apibendrinimas

Hemorojus gali sukelti diskomfortą ir pabloginti gyvenimo kokybę. Svarbu suprasti, kad hemorojaus gydymas gali būti efektyvus ir palengvinti simptomus, todėl svarbu neatsisakyti medicininės pagalbos. Gydytojas chirurgas yra specialistas, kuris sugebės įvertinti jūsų situaciją ir pasiūlyti optimalų gydymo planą. Kreipdamiesi į P9 klinikos gydytoją chirurgą, galėsite pasitikėti profesionalumu ir rūpestingumu, siekiant išvengti hemorojaus nepatogumų ir užtikrinti jūsų gerovę. Rūpestingas požiūris į savo sveikatą ir laiku gauta medicininė pagalba yra kelias į sveikesnį ir komfortiškesnį gyvenimą.

Dalinkitės straipsniu: