Krepšelis

Krepšelis tuščias

Pagrindiniai insulto simptomai: kaip greitai atpažinti?

Insultas – tai staigi smegenų kraujotakos sutrikimo būklė, kuri atsiranda dėl kraujo tiekimo į smegenis nutraukimo arba sumažėjimo. Tai klastinga ir netikėta smegenų liga, galinti staiga pakeisti žmogaus gyvenimą. Insultas užklumpa labai netikėtai ir be įspėjimo, tačiau jo riziką galima sumažinti – svarbiausia žinoti, į ką ir kada reikia atkreipti dėmesį. Kokie yra pirmieji insulto simptomai ir ko imtis, kai laikas veikia prieš jus?

Insulto simptomai

Ar mikroinsulto simptomai tokie patys?

Mikroinsultas, dar vadinamas praeinančiu smegenų išemijos priepuoliu (TIA), yra laikinas smegenų kraujotakos sutrikimas, kuris paprastai trunka tik kelias minutes ir nesukelia ilgalaikio smegenų pažeidimo. Mikro insulto simptomai yra labai panašūs į įparsto insulto simptomus, tačiau jie praeina žymiai greičiau.

Pagrindiniai simptomai yra:

  • Laikinas veido, rankų arba kojų silpnumas, tirpimas ar paralyžius. Ypač vienos kūno pusės.
  • Kalbos sutrikimai arba nesugebėjimas suprasti kitų.
  • Trumpalaikis regėjimo praradimas arba vienos akies susilpnėjimas.
  • Svaigulys, pusiausvyros ar koordinacijos praradimas.
  • Nors šie insulto simptomai gali greitai praeiti, mikro insultas yra rimtas įspėjimas, kad gresia didesnis insultas. Todėl, pajutus bent vieną iš šių simptomų, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Simptomai, bylojantys artėjantį insultą

Kai kuriems žmonėms insulto simptomai gali pasireikšti palaipsniui, todėl labai svarbu atpažinti organizmo signalus, rodančius artėjantį insultą. Šie simptomai gali atsirasti kelias dienas ar net savaites prieš insultą:

  • Dažnas galvos svaigimas ar sutrikęs pusiausvyros pojūtis.
  • Pasikartojantis galvos skausmas.
  • Staigus ir nepraeinantis silpnumas rankose, kojose arba veide.
  • Trumpalaikis vienos veido pusės, ar kažkurios veido dalies paralyžius.
  • Sunkumas aiškiai kalbėti arba suprasti kitus.
  • Nuolatinis nuovargis.
  • Atminties praradimas.

Ką daryti ištikus insultui?

Laiku suteikta pagalba gali išgelbėti gyvybę ir sumažinti ilgalaikes insulto pasekmes. Jei įtariate, kad žmogų ištiko insultas, laikykitės šių žingsnių:

  • Skubiai kvieskite greitąją pagalbą 112 – svarbu kuo greičiau iškviesti medikus, kadangi šiuo atveju kiekviena minutė yra labai svarbi.
  • Nejudinkite žmogaus be reikalo, bet pasirūpinkite, kad jis jaustųsi kuo patogiau.
  • Nesistenkite palengvinti simptomų vaistais – tai gali tik pabloginti situaciją.

Įvertinkite simptomus pagal FAST metodą (Face – veidas, Arm – ranka, Speech – kalba, Time – laikas):

  • Ar matomas veido tirpimas, kažkurios veido pusės paralyžius?
  • Ar viena ranka silpnesnė už kitą?
  • Ar kalba tapo neaiški?

Jei bent į vieną, prieš tai parašytą klausimą, atsakymas yra „taip”, reikia nedelsiant kviesti greitąją.

Atminkite, jog laiku suteikta medicininė pagalba gali ne tik ženkliai pagerinti paciento savijautą, bet ir išgelbėti jo gyvybę.

mikroinsultas

Ar įmanoma išvengti insulto?

Nors visiškai išvengti insulto neįmanoma, daugeliu atvejų galima sumažinti jo riziką. Štai keletas svarbių žingsnių, kurie gali padėti apsisaugoti:

  • Sveika mityba – laikykitės subalansuotos mitybos, mažinančios cholesterolio lygį ir kontroliuojančios kraujospūdį.
  • Fizinė veikla – reguliariai mankštinkitės ar užsiimkite bet kokia, labiausiai jums tinkančia ir patinkančia fizine veikla, kad palaikytumėte normalų kūno svorį ir pagerintumėte širdies veiklą.
  • Kontroliuokite kraujospūdį – hipertenzija (padidėjęs kraujospūdis) yra vienas pagrindinių insulto rizikos veiksnių, todėl būtina reguliariai tikrinti kraujospūdį, kad galima būtų jį sukontroliuoti.
  • Atsikratymas nuo žalingų įpročių – rūkymas ar dažnas alkoholio vartojimas žymiai padidina insulto riziką, tad šių dviejų veiksnių vengimas yra itin svarbus, siekiant išvengti insulto.
  • Kontroliuokite cukraus kiekį kraujyje – diabetas taip pat yra vienas iš insulto rizikos faktorių, todėl svarbu nuolat stebėti suvartojamo cukraus kiekį, o jau sergant diabetu – tinkamai valdyti šią ligą pagal visas gydytojo rekomendacijas.

Pajutus pradinius simptomus kreipkitės į neurologą

Jei pastebėjote pirmuosius insulto požymius – nedelskite ir kreipkitės į neurologą. Neurologas specializuojasi smegenų ir nervų sistemos sutrikimuose. Jis gali greitai ir tiksliai diagnozuoti insulto tipą bei paskirti tinkamą gydymą. Kuo greičiau bus imtasi veiksmų, tuo didesnė tikimybė išvengti rimtų pasekmių. Ankstyva diagnostika ir gydymas gali žymiai pagerinti jūsų sveikatos būklę bei sumažinti komplikacijų riziką.

P9 klinikos neurologai, turi ilgametę patirtį ir aukštą profesionalumą šioje srytyje bei yra pasiruošę suteikti išsamią konsultaciją bei diagnozuoti insulto ar kitų neurologinių sutrikimų požymius. Pajutus pirmuosius simptomus, kviečiame nedelsiant registruotis konsultacijai telefonu: +370 694 65000

DUK apie insultą

Kokie tyrimai gali pranešti apie insultą?

Insulto riziką gali nustatyti tam tikri diagnostiniai tyrimai, tokie kaip smegenų vaizdiniai tyrimai (kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tyrimas), kraujagyslių ultragarsas, širdies tyrimai (EKG, širdies ultragarsas), taip pat insultą prognozuoti gali ir kraujo tyrimai, kurie nustato kraujo krešėjimo problemas ar cholesterolio kiekį. Svarbu pabrėžti, kad šie tyrimai gali tik numatyti insulto riziką, tačiau ne nustatyti jo, kadangi insultas ištinka labai netikėtai.

Ar insultas ištinka tik vyresnio amžiaus žmones?

Nors insultas dažniausiai pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, jis gali ištikti ir jaunesnius asmenis, įskaitant vaikus ir jaunuolius. Rizikos veiksniai, tokie kaip hipertenzija, rūkymas, cukrinis diabetas ar paveldimumas, gali lemti insultą nepriklausomai nuo amžiaus.

Kaip yra gydomas insultas?

Insulto gydymas priklauso nuo jo tipo. Dažniausiai jis gydomas intraveninės trombolizės arba mechaninės trombektomijos būdu. Ankstyvas gydymas gali sumažinti smegenų pažeidimo mastą ir pagerinti paciento atsigavimo galimybes.

Kaip greitai po insulto gali prasidėti sveikimo procesas?

Sveikimo procesas po insulto gali prasidėti iškart po gydymo, tačiau tai priklauso nuo insulto sunkumo ir paciento būklės. Kai kurie žmonės pradeda sveikti greičiau, o kitiems gali prireikti ilgesnio reabilitacijos laikotarpio.

Norint apsaugoti savo sveikatą ir savo artimuosius, registruokitės konsultacijai P9 klinikoje ir užtikrinkite saugią bei sveiką ateitį sau bei kitiems. Registruotis galite telefonu: +370 694 65000.

Dalinkitės straipsniu: