Krepšelis

Krepšelis tuščias

Pirmoji pagalba apsinuodijus

Karštomis vasaros dienomis apsinuodijimo tikimybė pakyla net 50% procentų. Būtent šiuo laikotarpiu maistas dėl aukštos temperatūros gali gesti greičiau, o visi mikroorganizmai daugintis sparčiau. Net laikantis visų higienos taisyklių ar tam tikro produkto, gėrimo ar vaisto vartojimo normų – ne visada galime apsisaugoti nuo apsinuodijimo, tačiau žinodami kaip elgtis apsinuodijus ir kaip padėti kitam, galime sumažinti neigiamą poveikį mūsų sveikatai, o kartais net išgelbėti gyvybę. Taigi, kokia yra pirmoji pagalba apsinuodijus?

Patarimai, kaip gydytis apsinuodijus

  • Nevenkite vėmimo bei viduriavimo

Apsinuodijus žmogus patiria viduriavimą bei vėmimą – natūralų organizmo atsaką į apsinuodijimą sukėlusias medžiagas siekiant jas pašalinti. Rekomenduojama vėmimo metu mažomis dozėmis gerti vandenį (1–2 šaukštai) kas 2–3 minutes, kad būtų palengvintas vėmimo procesas bei išvengta tolimesnių komplikacijų. Be gydytojo paskyrimo nepradėkite savigydos.

Išgerkite aktyvuotos anglies – aktyvuota anglis veikia kaip „magnetas“ traukiantis toksinus bei kenksmingas medžiagas iš organizmo. Ji gali padėti numalšinti nemalonius pojūčius pilve bei apsinuodijimo simptomus. Vartoti reikėtų santykiu 1 tabletė: 10 kg., tad jei pvz.: jūsų svoris yra 90 kg., jums reikėtų išgerti 9 tabletes aktyvuotos anglies.

  • Gerkite vandenį

Viduriuojant ir vemiant mūsų kūnas praranda daug elektrolitų bei svarbių mineralų, o geriausias būdas atstatyti jų kiekį organizme bei išvengti dehidratacijos yra gerti daug vandens. Mineralinis vanduo yra geriausias pagalbininkas apsinuodijimo metu, kadangi jis gali padėti greičiau atstatyti prarastą skysčių balansą bei palengvinti pykinimą, ypatingai jei yra praturtintas natrio bei kalio jonais ar kitais elektrolitais.

apsinuodimas

Taip pat rekomenduojama išgerti ir vandens su šiek tiek druskos, kadangi joje yra daug organizmui naudingų elektrolitų, tokių kaip natris bei chloras, svarbiausia druskos nepadauginti. Geriausias elektrolitų santykis – specialiuose tirpaluose, kuriuos paruošti galima vaistinėje įsigijus.

  • Stenkitės nevalgyti

Po apsinuodijimo rekomenduojama nevalgyti parą arba bent jau 4–5 valandas, kad organizmas sėkmingai išsivalytų ir atsistatytų – labiau orientuodamasis ne į naujo maisto virškinimą, o toksinų bei apsinuodijimą sukėlusių medžiagų išvalymą. Po kurio laiko be maisto rekomenduojama vartoti tik lengvesnius, geriau virškinamus produktus bei vengti sunkaus maisto.

  • Atlikite intraveninę terapiją

Intraveninės terapijos (lašelinės) pagalba galite žymiai greičiau atstatyti prarastą skysčių balansą jūsų organizme po apsinuodijimo. Tai efektyvus būdas pagerinti savijautą ir suteikti organizmui reikiamų medžiagų per trumpą laiką. Registruotis intraveninei terapijai P9 klinikoje galite čia.

Svarbu paminėti, jog šie patarimai gali palengvinti apsinuodijimo simptomus bei padėti pasveikti, tačiau tai priklauso nuo organizmo bei apsinuodijimo stiprumo ir priežasties. Jei išvardintos priemonės nepagerina jūsų savijautos apsinuodijus maistu ar alkoholiu, nedelsiant kreipkitės į medicininę pagalbą.

apsinuodijimas maistu ir alkoholiu

Apsinuodijimas maistu

Apsinuodijimas maistu yra būklė, kai žmogus suvartoja maistą ar gėrimą, kuriame yra patogeninių mikroorganizmų (pvz.: bakterijų, virusų, parazitų) arba toksinų, sukeliančių klinikinius simptomus. Šie mikroorganizmai arba toksinai gali patekti į maistą dėl netinkamų laikymo sąlygų, nepakankamo arba netinkamo termiško apdorojimo bei kitų higienos taisyklių nesilaikymo. Dažniausiai žmogus apsinuodija nenorėdamas to padaryti, kadangi valgant tiek restoranuose, tiek kavinėse ar namuose sunku nusakyti kokiomis sąlygomis buvo laikomi maisto produktai bei tai ar jie yra tinkamai apdoroti.

Apsinuodijimas maistu gali pasireikšti įvairiais simptomais, iš kurių dažniausi:

  • Pilvo skausmas
  • Pykinimas, vėmimas
  • Viduriavimas
  • Karščiavimas
  • Galvos skausmas
  • Nuovargis bei silpnumas

Dažniausiai apsinuodijimas yra sukeltas šių maisto produktų:

  • Žalia ar nepakankamai termiškai apdorota mėsa (ypatingai vištiena)
  • Žalia ar nepakankamai termiškai apdorota žuvis ir jūros gėrybės
  • Neplauti vaisiai ar daržovės
  • Nepasterizuotas pienas ir kiti pieno produktai
  • Kiaušiniai (ypatingai jei jie yra valgomi žali ar nepakankamai termiškai apdoroti)
  • Maisto produktai, laikomi netinkamomis sąlygomis arba vartojami pasibaigus galiojimo laikui
  • Maisto produktai, kurie buvo apdoroti ar laikomi nesilaikant higienos taisyklių
maistas po vemimo

Maistas po vėmimo: ką galima valgyti?

Po apsinuodijimo maistu bei vėmimo galima valgyti tik gerai virškinamus produktus mažomis dozėmis. Geriausia vartoti tokius produktus kaip:

  • Liesa mėsa
  • Ryžiai
  • Duona
  • Garintos daržovės
  • Džiūvėsėliai
  • Košės

Apsinuodijimas alkoholiu

Apsinuodijimas alkoholiu yra būklė kai organizmas patiria neigiamą reakciją į per didelį suvartoto alkoholio kiekį. Apsinuodijimo alkoholiu simptomai pasireiškia kiekvienam skirtingai priklausomai nuo suvartoto alkoholio tipo bei kiekio, žmogaus kūno svorio, amžiaus bei kitų veiksnių, pvz.: nuo to ar vartojamo alkoholio metu yra rūkoma, ar prieš tai buvo valgyta bei ar alkoholis nebuvo maišomas su vaistais. Šios būklės simptomai yra skirstomi į keturias stadijas:

  1. Pirmoji stadija – jaučiamas lengvumas, gera nuotaika, pagerėjęs komunikabilumas, sustiprėję refleksai.
  2. Antroji stadija – jaučiamas irzlumas, sunkiau valdomi judesiai bei kalba, sutrikusi koordinacija, impulsyvumas, galvos skausmas.
  3. Trečioji stadija – sutrikusi sąmonė, drebulys, pykinimas, vėmimas, silpnumas, nerišli kalba, nevaldomi judesiai, dezorientacija, sustiprėjęs galvos skausmas.
  4. Ketvirtoji stadija – sąmonės netekimas, mirtis.

Apsinuodijęs alkoholiu žmogus dažnai pats sau pagalbos suteikti negali, tad pastebėjus, jog šalia esančiam žmogui prasidėjo apsinuodijimo simptomai laikykitės šių taisyklių:

  • Paguldykite žmogų ir paverskite jį ant šono, kad pradėjus vemti žmogus neužspringtų.
  • Jei aplinkos temperatūra yra žemesnė – užklokite jį, kad palaikytumėte tinkamą kūno temperatūrą, kadangi apsinuodijus žmogus gali nejausti šalčio.
  • Duokite išgerti kuo daugiau vandens siekiant palengvinti vėmimo procesą bei išvengti dehidratacijos.
  • Nedelsiant kvieskite medicininę pagalbą. Specialistai padės greičiau atstatyti tinkamą organizmo būklę bei laiku išvengti tolimesnių komplikacijų ar netgi mirties.
pirmoji pagalba apsinuodijus laseline

Kada reikalingas skrandžio plovimas?

Įprastas skrandžio plovimas, skatinant vėmimą, reikalingas iškart tik pajutus apsinuodijimo simptomus, tačiau kuomet:

  • Išsivemti nepavyksta.
  • Apsinuodijęs žmogus vartoja žarnyno darbą ir viduriavimą slopinančius vaistus.
  • Buvo apsinuodyta labai dideliu vaistų, alkoholio bei narkotinių medžiagų kiekiu.

Tokiu atveju reikia atlikti skrandžio plovimą per zondą artimiausioje medicinos įstaigoje.

Skrandžio plovimas pro zondą – tai medicininė procedūra, kurios metu į skrandį įvedamas specialus vamzdelis (zondas), siekiant pašalinti ten esančius kenksmingus skysčius ar medžiagas, po apsinuodjimo. Pirmiausia procedūros metu stengiamasi išsiurbti visą skrandyje esantį turinį, vėliau per zondą į skrandį įleidžiamas šilto vandens arba izotoninio natrio chlorido tirpalas, kurio pagalba valomas skrandis.

Lašelinės – pirmoji pagalba apsinuodijus

Apsinuodijus, lašelinė (intraveninė terapija) gali būti pirmoji pagalba apsinuodijus dėl šių priežasčių:

  • Skysčių balanso atstatymas –apsinuodijimo metu organizmas dažnai netenka daug skysčių dėl vėmimo, viduriavimo ar prakaitavimo. Lašelinės padeda greitai atkurti reikiamą skysčių kiekį, taip išvengiant dehidratacijos.
  • Elektrolitų pusiausvyros atstatymas – kartu su skysčiais apsinuodijus prarandami ir elektrolitai, būtini tinkamam organizmo funkcionavimui. Lašelinėse esantys tirpalai padeda atkurti elektrolitų balansą.
  • Nuodingų medžiagų pašalinimas – lašelinės padidina kraujo tūrį ir pagerina kraujotaką, taip pagreitindamos medžiagų, sukėlusių apsinuodijimą, pašalinimą iš organizmo.
  • Bendros būklės gerinimas – tinkamai subalansuotas lašelinės ar intraveninės terapijos tirpalas gali padėti greičiausiu būdu stabilizuoti paciento būklę, sumažinti pykinimą ir silpnumą bei pagerinti bendrą savijautą.

Registruotis intraveninei terapijai P9 klinikoje galite čia. Jūsų patogumui dirbame 7 dienas per savaite ir užtikriname greitą atsaką į visas Jūsų sveikatos problemas.

Dalinkitės straipsniu: