Krepšelis

Krepšelis tuščias

Saulės nudegimas – kaip sau padėti?

Vienas maloniausių vasaros užsiėmimų – laiko leidimas saulėje, ypatingai jei tai darome degindamiesi prie jūros ar kito vandens telkinio. Deja, toks malonumas ne visada gali suteikti tik teigiamas emocijas, kadangi saulės nudegimas – vienas didžiausių mūsų odos priešų. Kaitri ir skaisti vasaros saulė gali sukelti saulės nudegimą, kuris turi neigiamų pasekmių tiek kasdieniniams planams, tiek mūsų išvaizdai dabar bei ateityje. Žinojimas kaip sau padėti nudegus saulėje bei kaip apsisaugoti nuo saulės nudegimo, gali padėti išvengti daugybės nemalonumų bei vasaros dienas paversti dar smagesnėmis.

Ką daryti, jei nudegėte odą saulėje?

  • Nueikite į pavėsį ar vėsią patalpą – kai tik pastebite, kad nudegėte saulėje, nedelsiant išeikite iš saulėtos vietos, kad saulės spinduliai daugiau nepasiektų jūsų kūno bei nepablogintų esamos situacijos.
  • Atvėsinkite nudegusią odą – uždėkite šaltą kompresą, pvz.: šaltu vandeniu sušlapintą rankšluostį, arba nusimaudykite vonioje (dušas šiuo atveju nepatartinas, kadangi jis gali tik dar labiau pažeisti saulės nudegimo vietas). Jei neturite galimybės nusimaudyti vonioje – tinka ir ežeras ar upė, tačiau tik išėję iš vandens, nedelsiant pasislėpkite nuo saulės pavėsyje. Odos atvėsinimui taip pat labai tinka raminamieji žolelių (mėtų, šalavijų, ramunėlių, žaliosios arbatos) kompresai. Tiesiog užvirkite vandenį su žolelėmis tartum darytumėte arbatą ir jį atvėsinę naudokite kompresui. Labai svarbu pabrėžti, jog nerekomenduojama vėsinti odą lediniu vandeniu ar ledukais, kadangi tai gali tik pabloginti situaciją.
  • Pasitepkite raminamuoju kremu – vietas, kurias nudegėte saulėje patepkite raminamuoju losjonu. Juos dažnai galima rasti vaistinėje arba kosmetikos parduotuvėje. Po saulės nudegimo odai labai tinka tokie kremai, kurie sudėtyje turi alijošiaus (angl. Aloe vera), jei namie auginate alijošiaus augalą ar yra galimybė nusipirkti 92%–100% koncentrato gelį/kremą – tai būtų idealiausias variantas jūsų odai. Drėkinamuosius losjonus bei raminamuosius kremus naudokite ir po to, kai Jūsų oda visiškai pasveiko.
  • Išgerkite nuskausminamųjų – tuo atveju jei skausmas yra nepakenčiamas ir oda yra stipriai nudegusi, išgerkite skausmą malšinančių vaistų.
spf kremas nuo saules
  • Gerkite daug vandens – saulės nudegimas gali privesti prie dehidratacijos, kadangi mūsų organizmas tuo metu praranda didelį kiekį elektrolitų bei kitų svarbių medžiagų. Siekiant to išvengti stenkitės išgerti kuo daugiau vandens. Geriausiu atveju užsiregistruokite intraveninei terapijai (lašelinei). Tai yra greičiausias būdas atstatyti prarastų skysčių kiekį organizme bei pasijusti geriau. Registruotis intraveninei terapijai P9 klinikoje galite čia.
  • Nelupkite odos – odai nudegus saulėje ji paraudonuoja ir pradeda luptis. Šiuo atveju labai svarbu patiems nelupti odos ir leisti jai atsistatyti savarankiškai, siekiant nesukelti daugiau pažeidimų, infekcijos.

Kodėl nudegimai saulėje pavojingi?

Nudegimai saulėje pavojingi, nes:

  • Jie sukelia odos pažeidimus – saulės spinduliai, ypatingai UVB ir UVA, gali pažeisti odos ląsteles sukeldami jų degeneraciją. Tai sukelia ilgalaikius pokyčius odos struktūroje, oda gali: pakeisti spalvą, pasidengti dėmelėmis ar žvyneliais, skaudėti, ją prilietus.
  • Gali sukelti dehidrataciją – stiprus saulės nudegimas gali paveikti odos gebėjimą išlaikyti drėgmę, dėl ko gali atsirasti dehidratacija. Tai gali sukelti rimtas sveikatos problemas, pvz.: sumažėjęs kraujo spaudimas, pagreitėjęs širdies plakimas, galvos svaigimas ar sąmonės netekimas. Dehidratacijos simptomus gali sukelti ir saulės smūgis.
  • Padidėja infekcijos rizika – oda, nudegusi saulėje, tampa labiau pažeidžiama ir linkusi į infekcijas. Jei saulės nudegimas sukėlė pūsleles ant odos, ar ji pradėjo luptis, tai gali padidinti bakterijų ar kitų kenksmingų medžiagų patekimo tikimybę.
  • Pagreitėja odos senėjimas – stiprus pakartotinis nudegimas saulėje gali pagreitinti odos senėjimą. Tai yra dėl to, kad UV spinduliai gali sugadinti bei pažeisti kolageną ir elastiną – būtinus odos elastingumui bei struktūrai.
  • Padidėja odos vėžio (melanomos) rizika – pagrindinė odos vėžio priežastis yra per didelis ilgalaikis UV spindulių poveikis. Ypatingai kenksmingi yra UVA ir UVB spinduliai, kurie gali pažeisti odos ląsteles ir sukelti genetinius pokyčius, vedančius prie odos vėžio vystymosi.

Būtent dėl šių priežasčių labai svarbu saugotis nuo pernelyg didelio saulės poveikio, ypatingai karštomis vasaros dienomis bei tinkamai reaguoti į nudegimus saulėje, kad būtų išvengta rimtesnių sveikatos problemų.

nudegimai saulėje

Kada nudegimas saulės yra pavojingas jūsų sveikatai?

Kreiptis į medicininę pagalbą rekomenduojama tada, kai:

  • Ant nudegusios vietos atsirado pūslės, oda pradėjo tinti, labiau skaudėti bei raudonuoti.
  • Pajutote silpnumą, staigų nuovargi, galvos svaigimą ir bendrą pablogėjusią savijautą.
  • Pradėjote karščiuoti.
  • Esate alergiški stipriam saulės poveikiui ir pastebėjote atsiradusius bėrimus ar pažeidimus ant odos.

Kaip apsisaugoti nuo nudegimų saulėje?

Siekiant apsisaugoti nuo nudegimų saulėje reikia laikytis šių rekomendacijų:

  • Venkite ilgo buvimo saulėtose vietose ir dažniau rinkitės leisti laiką uždarose patalpose arba pavėsyje.
  • Stenkitės vengti lauko veiklų ar tiesioginio susidūrimo su saulės spinduliais vidurdieniais (nuo 11 ir 16 valandos), kadangi šiuo laiku saulė yra kenksmingiausia.
  • Visuomet naudokite saulės kremus su SPF apsauga. Karštų vasaros dienų metu rekomenduojama rinktis kremus su ne mažesniu kaip SPF30 indeksu. Net jei atrodo, kad saulė yra ne tokia intensyvi, vis tiek būtina naudoti kremą nuo saulės, tik šiuo atveju, galite pasirinkti produktą su mažesniu SPF lygiu. SPF rekomenduojama tepti kas 2 valandas, tačiau prieš pradedant naudoti produktą, paskaitykite rekomendacijas esančias ant pakuotės. Geriausia, prieš įsigyjant kremą nuo saulės, pasikonsultuoti su dermatologu, kad pasirinktumėte tinkamiausią variantą savo odai.
  • Dėvėkite kepurę bei akinius nuo saulės. Esant saulėje rinkitės labiau kūną dengiančius, tačiau orui laidžius, šviesius bei platesnius drabužius. Rekomenduojama rinktis drabužius iš natūralaus pluošto.
  • Atkreipkite dėmesį, ar jūsų vartojami vaistai nedidina odos jautrumo saulės spinduliams (pvz. doksiciklinas). Vartojant tokius vaistus saulės spindulių reikia griežtai saugotis. Leidžiant laiką saulėje vengti kvepalų, kadangi tokia kombinacija dar labiau paskatina odos pigmentinių dėmių formavimąsi.

Atidžiai laikantis šių patarimų, galima išvengti didelių pasekmių sukeltų saulės nudegimų.

saulės nudegimas

Dermatologo konsultacija

Nudegus saulėje yra būtina šeimos gydytojo ar dermatologo konsultacija, kadangi būtent šis specialistas gali apžiūrėti jūsų nudegimo vietas ir nustatyti ar yra rizika tolimesnėms komplikacijoms. Dermatologas yra gydytojas specializuojantis odos ligų gydyme bei diagnozavime. Odos vėžys, kurio dažniausias sukėlėjas yra ilgas buvimas saulėje gali išsivystyti per pusę metų ir visai nepastebimai – tiek nuo nudegimų, tiek nuo jau esančių ant kūno apgamų. Tad reguliariai atliekamos dermatologo konsultacijos yra būtina profilaktikos priemonė siekiant laiku nustatyti odos vėžį bei imtis tinkamų priemonių.

Apibendrinimas

Saulės nudegimai, kurie dažnai atrodo kaip įprastas kiekvienos vasaros reiškinys iš tikrųjų gali turėti labai didelių pasekmių, iš kurių viena didžiausių – odos vėžys. Tinkamas pasiruošimas prieš buvimą tiesioginiuose saulės spinduliuose bei žinojimas kaip elgtis nuo jų nudegus – esminiai dalykai, siekiant išvengti visų galimų komplikacijų ir nebijoti, labai malonios, bet tuo pačiu kerštingos vasaros saulės.

Dalinkitės straipsniu: