Besimėgaujant karštomis vasaros dienomis saulė tampa geros nuotaikos ir šilumos šaltiniu, tačiau staigiai ji gali tapti ir didžiausiu priešu. Ir visa tai dėl pavojingiausios vasaros metu galvos smegenis paveikiančios būklės – saulės smūgio. Saulės smūgis gali užklupti bet kada ir sugadinti malonias vasaros dienas, todėl siekiant to išvengti labai svarbu suprasti kaip atpažinti saulės smūgį, kaip nuo jo apsisaugoti ir kaip elgtis jam ištikus.
Kas yra saulės smūgis?
Saulės smūgis – labai pavojinga žmogaus gyvybei būklė, kuri išsivysto dėl per ilgo tiesioginių saulės spindulių poveikio į nepridengtą galvą, todėl padidėja galvos smegenų temperatūra ir sutrinka jų funkcija. Laiku nesuteikus pagalbos progresuoja galvos smegenų pažeidimas, prasideda smegenų edema ir ši būklė gali pasibaigti mirtimi.
Ar saulės ir šiluminis smūgis yra tas pats?
Saulės ir šiluminis smūgis yra skirtingos būklės, nors jų simptomai yra labai panašūs.
- Saulės smūgis ištinka dėl tiesioginio saulės spindulių poveikio, o šilumos smūgis dėl per ilgo būvimo karštoje, blogai vėdinamoje patalpoje, taip pat dėl per didelio fizinio aktyvumo karštyje bei per mažo skysčių vartojimo esant aukštai lauko temperatūrai.
- Šilumos smūgio atveju sutrinka kūno temperatūros reguliacijos mechanizmas, o saulės smūgio metu pažeidžiama galvos smegenų funkcija.
Saulės smūgis dažnai pasireiškia kartu su šiluminiu smūgiu. Karštą vasaros dieną dažniausiai esame veikiami tiek tiesioginių saulės spindulių, tiek aktyviai judame karštoje aplinkoje, todėl abi būklės dažnai pasireiškia vienu metu, sukeldamos panašius simptomus.
Kaip atpažinti saulės smūgį?
Saulės smūgio simptomus dažnai galima sumaišyti su paprastu peršalimu ar nuovargiu, todėl labai svarbu žinoti kaip atpažinti saulės smūgį. Pagrindiniai saulės smūgio požymiai yra šie:
- Aukšta kūno temperatūra (gali pakilti net iki 40-41°C);
- Galvos skausmas, svaigimas, koordinacijos sutrikimai;
- Bendras silpnumas, mieguistumas;
- Pykinimas, vėmimas;
- Gali padažnėti kvėpavimas ir pulsas;
- Oda pabąla, būna išpilta prakaito;
- Spengimas ausyse ir mirgėjimas akyse;
- Gali pasireikšti raumenų skausmai, mėšlungis, viduriavimas;
Būklei progresuojant gali prasidėti traukuliai, žmogus praranda sąmonę, todėl laiku nesuteikus pagalbos, ši būklė gali pasibaigti mirtimi.
Simptomai gali pasireikšti po vieną bei ne iš karto, o netgi praėjus kelioms valandoms po saulės poveikio. Todėl siekiant nustatyti ar jus ištiko saulės smūgis, ar kita būklė, atkreipkite dėmesį į prieš tai išvardintas aplinkybes bei priežastis, ar buvote su jomis susidūrę ar ne, geriausiu atveju, pajutus bent vieną simptomą kreipkitės į gydytoją. Labai svarbu paminėti, kad ypač jautrūs saulės ir šilumos poveikiui yra vaikai ir vyresni negu 65 metų asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis (pvz.: širdies, inkstų ligomis, cukriniu diabetu ir kt.).
Pirmoji pagalba perkaitus saulėje
Jei jūs ar šalia esantis žmogus perkaista saulėje labai svarbu žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą, kad nedelsiant sumažinti kūno temperatūrą bei išvengti tolimesnių pasekmių. Dalinamės patarimais, ką daryti perkaitus saulėje ar šiltoje aplinkoje:
- Eikite į vėsią vietą – pajutus perkaitimo saulėje simptomus nedelsiant išeikite iš stipriai saulės veikiamos vietos ir persikelkite į pavėsį, namus ar šalia esantį pastatą, kuriame oro temperatūra būtų žemesnė.
- Atvėsinkite kūną – jei turite galimybę, nusirenkite viršutinius drabužius, pasidarykite šaltą kompresą (pvz.: suvilgykite šaltu vandeniu rankšluostį ar kitą medžiagą) bei pridėkite jį prie galvos, galinės kaklo dalies, alkūnių linkių ar kirkšnių. Tokiu būdu atvėsinsite kūną bei odą. Gulėkite šiek tiek pakelta galva;
- Esant pykinimui, vėmimui atsigulkite ant šono;
- Stenkitės vaikščioti kuo mažiau, nes dėl silpnumo ar koordinacijos sutrikimo galite nukristi ir susižeisti;
- Gerkite vėsius skysčius – mažais gurkšniais iš lėto gerkite vandenį, kad nesukelti pykinimo;
- Nedelsiant kvieskite greitąją medicininę pagalbą, jeigu sutrinka sąmonė, koordinacija, kvėpavimas, atsiranda traukuliai, temperatūra sparčiai kyla arba nekrenta žemiau 38°C, dažnėja vėmimas, intensyvėja simptomai ar būklė blogėja.
Pasikonsultuokite su gydytoju nepaisant simptomų stiprumo. Medicinos specialistai įvertins esamą būklę ir paskirs atitinkamą gydymą bei tolimesnius veiksmus (pvz.: intraveninę terapiją (lašelinę), kuri padės greitai atstatyti tinkamą prarastų skysčių kiekį organizme), kad išvengti komplikacijų.
Kaip išvengti saulės bei šiluminio smūgio ir mėgautis karštomis vasaros dienomis?
- Stenkitės vengti ilgo būvimo tiesioginiuose saulės spinduliuose, ypač vidurdienį, kai saulė yra kaitriausia (nuo 11 ir 16 valandos), daugiau laiko leiskite pavėsyje;
- Jeigu aktyviai dirbate ar sportuojate lauke, reguliariai darykite pertraukas vėsioje vietoje, dažniau atsivėsinkite po vėsiu dušu;
- Gerkite daugiau skysčių negu įprastai (išsskyrus tuos atvejus, jeigu jūs sergante sunkiomis širdies, inkstų ir kt. ligomis ir gydytojas yra apribojęs skysčių suvartojimą). Tinka negazuotas mineralinis vanduo, kurį reikėtų vartoti dažnai, tačiau nedideliais kiekiais. Stebėkite savo šlapimo spalvą, jeigu jis yra šviesiai geltonos spalvos – skyčių jūsų organizmui pakanka. Tamsiai geltonas, gintaro spalvos šlapimas rodo, kad skysčių geriate per mažai;
- Karštomis vasaros dienomis venkite kofeino, alkoholio, riebaus ir sunkiai virškinamo maisto;
- Būnant saulėje dėvėkite kepurę ar kitą galvos apdangalą;
- Apsirenkite šviesius, lengvus, nepriglundančius, orui laidžius ir natūralaus pluošto drabužius;
- Naudokite kremą nuo saulės su SPF apsauga bei akinius nuo saulės, kurie apsaugos jūsų akis nuo žalingų UV spindulių;
- Stebėkite savo kūną ir atpažinkite pirmuosius saulės ar šilumos smūgio požymius. Imantis tinkamų veiksmų, galime apsaugoti ne tik save, bet ir kitus išvengti rimtų sveikatos problemų!
Apibendrinimas
Saulės smūgis – didžiausias mūsų priešas vasarą, kuris gali ne tik sugadinti smagų laiko praleidimą lauke, bet ir privesti prie sunkių simptomų ar net mirties. Nuoseklus žinojimas, ką reiškia ši pavojinga būklė, kaip jos išvengti ir ką daryti perkaitus saulėje – gali ne tik apsaugoti mus nuo blogos savijautos, bet ir padėti išgelbėti savo ar kitų gyvybę.