Krepšelis

Krepšelis tuščias

Skiepai nuo erkių ar erkės įkandimas – ką pasirinksite jūs?

Erkės įkandimas yra dažna problema su kuria susiduriama ypatingai atšilus orams, vasaros ir pavasario metu. Erkės įkandimas gali sukelti įvairių pasekmių, priklausomai nuo erkės rūšies, bei nuo to, kaip greitai buvo nustatyta ir gydoma potenciali liga. Dvi pavojingiausios ligos, keliančios didelį pavojų žmogaus gyvybei ir jo sveikatos būklei, kuriomis užsikrečiama po erkės įkandimo – erkinis encefalitas ir laimo liga. Taigi, skiepai nuo erkių ar erkės įkandimas – ką pasirinksite jūs?

Svarbu paminėti, kad ne kiekviena erkė yra užkrėsta patogeninėmis bakterijomis ar virusais, todėl yra galimybė, kad įkandimas bus nekenksmingas. Tačiau nors erkės įkandimo vietoje gali nebūti matomų išskirtinių žymių, vis tiek rekomenduojama atidžiai stebėti savijautą bei įkandimo vietą . Jei sveikata staiga ima blogėti ar atsiranda infekcijos požymių, tokių kaip karščiavimas, bėrimas ar skausmas, būtina kreiptis į gydytoją.

Laimo Ligos Simptomai

Laimo ligos simptomai, po erkės įkandimo, gali skirtis, tai priklauso nuo infekcijos stadijos bei individualių organizmo savybių. Pagrindiniai laimo ligos simptomai yra:

  • Klajojanti raudonė (erytema migrans) – tai dažniausiai pasitaikantis laimo ligos simptomas. Tai yra raudona, plati dėmė, kuri atsiranda dažniausiai per pirmąsias savaites erkės įkandimo vietoje. Dėmė dažnai išsiplečia ir gali būti skausminga ar sukelti niežulį.
  • Bendrieji sutrikimo simptomai – tai gali būti karščiavimas, pastovus nuovargis, galvos, sąnarių, raumenų skausmas.
  • Nervų sistemos sutrikimo simptomai – tai gali būti odos dilgčiojimas ar tirpimas, raumenų silpnumas, sutrikęs judėjimas, galvos svaigimas, sutrikęs miegas ir koncentracija.
  • Širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimo simptomai – padažnėjęs širdies plakimas, krūtinės skausmas ir galūnių patinimas.

Erkinio Encefalito (EE) Simptomai

Erkinio encefalito (EE) simptomai, po erkės įkandimo, gali skirtis priklausomai nuo viruso stadijos ir kūno reakcijos į infekciją. Infekcijos inkubacinis laikotarpis gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Erkinio encefalito simptomai pasireiškia po to, kai virusas pasiekia centrinę nervų sistemą. Simptomai gali apimti:

  • Galvos skausmą.
  • Karščiavimą.
  • Pykinimą ir vėmimą.
  • Raumenų skausmus ir silpnumą.
  • Nuovargį ir mieguistumą.
  • Sąmonės sutrikimus.
  • Sutrikusią kalbą ir koordinaciją.

Pajutus bent vieną iš išvardintų simptomų, svarbu nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Skiepai Nuo Erkių

Skiepai nuo erkių – patikimiausias ir efektyviausias būdas siekiant apsisaugoti nuo erkės įkandimo sukeliamų ligų. Lietuvoje yra skiepai nuo erkių, kurie apsaugo nuo erkinio encefalito. Skiepyti galima vaikus nuo 1 metų ir suaugusius. Vakcina nuo erkinio encefalito yra sudaryta iš trijų dozių, po trijų dozių jaunesniems rekomenduojama pakartotinai vakcinuotis kas 5 metus, o vyresnio amžiaus žmonėms, nuo 60 metų bei rizikos grupėms, į kurias įeina: aktyvus poilsiautojai, ūkininkai, miškininkai, sportininkai bei tie, kurie dažnai lankosi miškuose ar kitose gamtos teritorijose, kas 3 metus. Dozės kiekis ir jų skiepijimo intervalai dažniausiai priklauso nuo vakcinos gamintojo bei informacijos pateiktos vakcinos informaciniame lapelyje.

Skiepo nuo laimo ligos NĖRA.

Kada Rekomenduojami Skiepai Nuo Erkių?

Skiepai nuo erkių rekomenduojami žmonėms gyvenantiems vietovėse, kuriose yra didelė erkių aktyvumo rizika. Taip pat rekomenduojama skiepytis tiems, kurie dažnai lankosi gamtoje ar kitose vietose, kuriose yra gausybė žaliųjų plotų, miškų, pakrančių, krūmų, žolynų, pievų ir pan. bei prieš išvykas į užsienį. Dažniausiai skiepytis siūloma žiemos metu, kai erkių įkandimo rizika dar yra mažiausia. Svarbu paminėti, kad prieš skiepijantis rekomenduojama pasikonsultuoti su savo gydytoju, kad sužinotumėte, ar skiepai nuo erkių yra tinkami jums.

Kaip Veikia Skiepai Nuo Erkių?

Skiepai nuo erkių veikia taip: jie sukelia imuninį atsaką organizme prieš erkių pernešamas ligas. Šie skiepai susideda iš inaktyvuoto EE viruso pritaikyto nekenkti žmogaus organizmui, kad imuninė sistema sugebėtų jį atpažinti ir su juo susidoroti. Kai skiepas yra įleidžiamas į organizmą, imuninė sistema pradeda gaminti antikūnus, kurie natūraliai apsaugo organizmą. Jei vėliau asmuo susidurs su erke, kuri nešioja ligą, prieš kurią jis buvo skiepytas, jo imuninė sistema bus pajėgi greičiau ir efektyviau reaguoti į šią ligą, ir tai padės apsisaugoti nuo infekcijos ir plintančios ligos.

Kada Skiepai Nuo Erkių Nerekomenduojami?

  • Jei turite alergiją tam tikrai medžiagai, kuri įeina į vakcinos sudėtį.
  • Jei tuo metu, kai yra paskirta pirmoji vakcinos dozė, sergate ūmine liga. Tokiu atveju geriau palaukti, kol savijauta pagerės.

Kaip Apsisaugoti Nuo Erkių?

  • Skiepai nuo erkių: rekomenduojama profilaktiškai skiepytis nuo erkių, dar neatėjus šiltam laikotarpiui, kadangi tai yra patikimiausia priemonė siekiant apsisaugoti nuo žalos, kurią sukelia erkės įkandimas.
  • Naudokite repelentus: ant odos bei drabužių galima naudoti repelentus, kurie atbaido erkes. Taip pat galima naudoti apsauginius purškiklius, kurie taikomi ant baldų, kilimėlių ir patalynės.
  • Apsirenkite tinkamai: rekomenduojama dėvėti uždarus drabužius, kad būtų sumažinta erkės įkandimo tikimybė.
  • Venkite erkių gyvenamosiose vietose: erkės dažniausiai gyvena žolynuose, miškingose vietovėse bei laukuose, todėl rekomenduojama vengti šių vietų ir stengtis keliauti po gerai prižiūrimas viešąsias erdves.
  • Periodiškai tikrinkite savo kūną: po kiekvieno žygio, iškylos ar laisvalaikio praleidimo lauko aplinkoje rekomenduojama patikrinti savo kūną, siekiant pastebėti ir ištraukti erkes laiku.

Kaip Elgtis Įkandus Erkei?

Po erkės įkandimo galima imtis kelių priemonių, siekiant sumažinti erkinio encefalito arba laimo ligos užsikrėtimo riziką:

  • Ištraukti erkę kuo greičiau: jei pastebėjote erkę ant savo odos, pabandykite ją ištraukti kuo greičiau. Norėdami tai padaryti, paimkite sterilų pincetą ir suimkite erkę kuo arčiau jos galvelės. Staigiu judesiu ir tolygiai ištraukite erkę tiesiai į viršų, nekreipdami jos. Erkės kūnelis turėtų išsitraukti kartu su galvele, bet erkės galvelė dar vis liko įsisiurbusi, geriau ją palikite ir leiskite organizmui pačiam su laiku jos atsikratyti. Po ištraukimo gerai nuplaukite odą muilu ir vandeniu, bei tinkamai pradezinfekuokite įkandimo vietą.

Stebėkite savo sveikatą bei kreipkitės į gydytoją: pastebėję ant kūno erkę ir ją ištraukę, atidžiai stebėkite savo sveikatos būklę. Jei pastebėjote, kad įkandimo vieta ima raudonuoti ar pajutote simptomus, tokius kaip karščiavimą, raumenų, galvos skausmą ar bėrimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Jis gali nurodyti jums tinkamą gydymą ir papildomus tyrimus.

Jei kyla klausimų, teiraukitės tel. nr.+370 694 65000

Dalinkitės straipsniu: